Uzyskaj informacje o Twoim stanie zdrowia on-line

Zarejestruj się Zaloguj się
Baza-wiedzy

Jak wygląda badanie echo serca?

Badanie echokardiograficzne, zwane również USG serca lub, popularnie, echo serca jest typem badania nieinwazyjnego (nienaruszającego tkanek organizmu), całkowicie bezbolesnego i niezwiązanego z najmniejszym nawet ryzykiem dla pacjenta. Echo serca to badanie bezpieczne dla osób w każdym wieku, w tym także dla dzieci i kobiet w ciąży. Również jego wielokrotne powtarzanie nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia. Badanie echokardiograficzne nie wymaga od pacjenta praktycznie żadnych przygotowań. Po jego przeprowadzeniu jakakolwiek specjalna opieka ze strony lekarza jest zbędna.

Kiedy i w jakim celu wykonuje się echo serca?

Badanie to polega na dokładnym obejrzeniu serca za pomocą aparatu USG posiadającego możliwość pomiaru przepływu krwi. Badanie echo serca wykonuje się dla oceny prawidłowej budowy serca oraz pracy jego zastawek (naturalnych lub sztucznych), a także w celu przeprowadzenia pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz diagnostyki jego ewentualnych wad. Echo serca najczęściej wykonuje się u osób cierpiących na chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia lub osierdzia, kardiomiopatię i niewydolność krążenia. Wskazane jest również u pacjentów po przebytym zawale serca.

Jak wygląda badanie echo serca?

Pacjent przystępujący do badania powinien być rozebrany do pasa i ułożony na wznak (ewentualnie na lewym boku) z lewą ręką za głową. Lekarz nakłada na głowicę aparatu specjalny żel, a następnie przykłada ją do klatki piersiowej w okolicach serca. Przesuwanie głowicy i ustawianie jej pod różnymi kontami pozwala dokładnie obejrzeć poszczególne części serca. W trakcie badania obraz serca wyświetlany jest na monitorze, jego wygląd lekarz ocenia na bieżąco. Całe badanie echo serca trwa zwykle od 20 do 30 minut.