Uzyskaj informacje o Twoim stanie zdrowia on-line

Zarejestruj się Zaloguj się
Baza-wiedzy

Jak wzmocnić organizm po chorobie?

Organizm po przebytej chorobie zawsze jest osłabiony, a dojście do dawnej formy wymaga czasu. Typowymi symptomami osłabienia pochorobowego jest powtarzające się uczucie senności, chroniczne zmęczenie i brak chęci do jakiejkolwiek aktywności. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej niż przez 7 dni od zakończenia choroby (zwłaszcza jeśli w procesie leczenia wykorzystano antybiotyki), należy natychmiast przedsięwziąć odpowiednie kroki zaradcze. Sprawdź, w jaki sposób można wzmocnić organizm po chorobie przy użyciu domowych sposobów.

Zadbaj o witaminy

Wzmacnianie organizmu należy rozpocząć od zmiany diety. Należy zwrócić uwagę na niezbędne witaminy i minerały konieczne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Kluczowymi w tym elemencie są witaminy A, E i C. Tabletki i suplementy zastąpmy naturalnymi produktami, gdyż zapewniają dużo wyższą przyswajalność wartościowych składników.

  • Witamina C występuje m. in. w owocach cytrusowych oraz w czarnej porzeczce i aronii. Bogatym źródłem witaminy C jest również kiwi, żurawina, papryka i natka pietruszki.
  • Witamina A znajduje się przede wszystkim w owocach i warzywach o żółto – czerwonej barwie, np. w jabłkach lub marchwi.

Jedz dużo białka

Organizm podczas choroby zużywa zwiększone ilości białka, dlatego też warto zadbać, aby w diecie znalazło się sporo produktów zawierających ten właśnie makroskładnik. Doskonałymi źródłami łatwo przyswajalnego białka są: jaja, mięso drobiowe, wołowina, ryby, serwatka, warzywa strączkowe i orzechy.

Chrzan zamiast tabletek

Po kuracji antybiotykowej warto sięgnąć również po przetworzone produkty mleczne w rodzaju specjalnych probiotycznych jogurtów lub po kefiry. Dobrym pomysłem na przedłużenie kuracji antybiotykowej będą z kolei produkty naturalne o działaniu podobnym, co te farmaceutyki, a więc czosnek, chrzan i cebula. Produkty te nie niszczą naturalnej flory bakteryjnej organizmu, a co za tym idzie – nie wywołują osłabienia po kuracji.

Kwasy Omega – 3

Niezwykle pomocne we wzmocnieniu organizmu i całego układu immunologicznego są kwasy Omega – 3. Kwasy te znajdują się w orzechach, pestkach słonecznika czy w rybach morskich (zwłaszcza żyjących w zimnych wodach). Spożywanie tych produktów jest tym ważniejsze, że jedynym źródłem kwasów Omega – 3 jest to, co umieścimy w naszej codziennej diecie.